Two trains, 130 meters and 120 meters long, are running in parallel tracks in the same direction at speeds of 62 km/hr and 44 km/hr, respectively. How much time will the faster train take to completely cross the slower one?
50 seconds
Relative speed (same direction): \(62-44 = 18\) km/h \(= 18\times\tfrac{5}{18} = 5\) m/s.
Combined length of both trains: \(130+120 = 250\) m.
Time to cross: \(\dfrac{250}{5} = 50\) seconds.
Hence, the faster train takes 50 seconds to completely cross the slower one.
In a circular race of 2500 m, a man and a woman start from a point towards opposite directions with speeds of 37 km/h and 35 km/h, respectively. After how much time from the start of the race will they meet for the first time?
A train of length 600 meters passes another train of length 1000 meters moving in the opposite direction in 96 seconds. If the speed of both the trains is the same, then what is the speed of each train?
The distance between Delhi and Patna is $480$ km. A train starts from Delhi and travels towards Patna at a speed of $60$ kmph. Another train starts from Patna towards Delhi at a speed of $80$ kmph, but starts $1$ hour after the first train. In how much time, after the first train started, will they meet each other?
Ram traveling at the speed of 3 km/h reaches 15 minutes late. Had he walked at 4 km/h, he would have reached 15 minutes earlier. How much distance does Ram have to cover?