Two trains P and Q, measure 200 m and 300 m in length, respectively. The faster train, coming from behind, takes 48 seconds to overtake the slower when moving in the same direction. When they approach each other from opposite directions, they cross each other completely in 20 seconds. Determine the speed of the faster train.
63.75 km/h
Combined length of both trains: \(200+300=500\) m \(=0.5\) km.
Same direction (overtaking): relative speed \(=(u-v)\), and \((u-v)\times\tfrac{48}{3600}=0.5 \Rightarrow u-v=37.5\) km/h.
Opposite directions (crossing): relative speed \(=(u+v)\), and \((u+v)\times\tfrac{20}{3600}=0.5 \Rightarrow u+v=90\) km/h.
Adding the two equations: \(2u=127.5 \Rightarrow u=63.75\) km/h.
Hence, the speed of the faster train is 63.75 km/h.
In a circular race of 2500 m, a man and a woman start from a point towards opposite directions with speeds of 37 km/h and 35 km/h, respectively. After how much time from the start of the race will they meet for the first time?
A train of length 600 meters passes another train of length 1000 meters moving in the opposite direction in 96 seconds. If the speed of both the trains is the same, then what is the speed of each train?
The distance between Delhi and Patna is $480$ km. A train starts from Delhi and travels towards Patna at a speed of $60$ kmph. Another train starts from Patna towards Delhi at a speed of $80$ kmph, but starts $1$ hour after the first train. In how much time, after the first train started, will they meet each other?
Ram traveling at the speed of 3 km/h reaches 15 minutes late. Had he walked at 4 km/h, he would have reached 15 minutes earlier. How much distance does Ram have to cover?