(Given : Molar mass of urea : $60 \text{ g mol}^{-1}$, $N_A : 6.022 \times 10^{23} \text{ particles mol}^{-1}$)
This solution details the steps to find the number of hydrogen atoms in a given mass of urea using stoichiometry and Avogadro's number.
Moles of urea = $ \frac{\text{Mass of urea}}{\text{Molar mass of urea}} $
Moles of urea = $ \frac{5.4 \text{ g}}{60 \text{ g mol}^{-1}} = 0.09 \text{ mol} $
Number of urea molecules = Moles of urea $ \times N_A $
Number of urea molecules = $ 0.09 \text{ mol} \times 6.022 \times 10^{23} \text{ molecules mol}^{-1} $
Number of urea molecules = $ 0.54198 \times 10^{23} \text{ molecules} $
Number of H atoms = Number of urea molecules $ \times $ (Number of H atoms per molecule)
Number of H atoms = $ (0.09 \times 6.022 \times 10^{23}) \times 4 $
Number of H atoms = $ 0.36 \times 6.022 \times 10^{23} $
Number of H atoms = $ 2.16792 \times 10^{23} $
Rounding to the required precision, we get $ 2.168 \times 10^{23} $ hydrogen atoms.For a certain reaction R $\rightarrow$ Product, the plot of [R] vs time has a negative slope as shown. The order of reaction is :

| List I (Order of reaction) | List II (Unit of rate constant) |
| A. Zero order | I. $mol^{-1} L s^{-1}$ |
| B. First order | II. $mol^{-2} L^2 s^{-1}$ |
| C. Second order | III. $s^{-1}$ |
| D. Third order | IV. $mol L^{-1} s^{-1}$ |
Calculate emf of the half cell given below :
$$Pt(s) | H_2 (g, 2 \text{ atm}) | HCl (aq, 0.02 \text{ M})$$
$$E_{H_2 /H^+}^\circ = 0 \text{ V}$$
(Given : $\frac{2.303 RT}{F} = 0.059$, $\log 2 = 0.3010$)
At 298 K, a certain buffer solution contains equal concentrations of $X^{-}$ and $HX$. $K_b$ for $X^-$ is $10^{-10}$. What is the pH of this buffer solution ?