The velocity of sound ($v$) in an ideal gas is directly proportional to the square root of the absolute temperature ($T$) in Kelvin. The formula is:
$v \propto \sqrt{T}$
This can be written as $v = k\sqrt{T}$, where $k$ is a constant for a given gas.
Temperatures must be in Kelvin for the formula. The conversion from Celsius ($^\circ\text{C}$) to Kelvin (K) is:
$T(\text{K}) = T(^\circ\text{C}) + 273.15$
Let $v_0$ be the velocity at $0^\circ\text{C}$ and $v_\alpha$ be the velocity at $\alpha^\circ\text{C}$.
The corresponding absolute temperatures are:
According to the problem, the velocity doubles:
$v_\alpha = 2 v_0$
Using the proportionality $v \propto \sqrt{T}$:
$\frac{v_\alpha}{v_0} = \frac{k\sqrt{T_\alpha}}{k\sqrt{T_0}} = \sqrt{\frac{T_\alpha}{T_0}}$
Since $\frac{v_\alpha}{v_0} = 2$:
$2 = \sqrt{\frac{T_\alpha}{T_0}}$
Squaring both sides:
$4 = \frac{T_\alpha}{T_0}$
$T_\alpha = 4 T_0$
Substitute the temperatures in Kelvin:
$\alpha + 273.15 = 4 \times 273.15$
Solve for $\alpha$:
$\alpha = (4 \times 273.15) - 273.15$
$\alpha = 3 \times 273.15$
$\alpha = 819.45$
The value of $\alpha$ is approximately 819.45. Rounding to the nearest integer gives $\alpha = 819$.
Two simple harmonic motions, as shown below, are at right angles. They are combined to form lissajous figures.
$x(t) = A \sin (at + \delta)$
$y(t) = B \sin (bt)$
Identify the correct match below :
The motion of a mass on a spring, with spring constant K is as shown in figure.
The equation of motion is given by $x(t) = A\sin\omega t+B\cos\omega t$ with $\omega=\sqrt{\frac{K}{m}}$.
Suppose that at time $t = 0$, the position of mass is $x(0)$ and velocity $v(0)$, then its displacement can also be represented as $x(t) = C\cos(\omega t-\phi)$, where $C$ and $\phi$ are

A piston of mass $M$ is hung from a massless spring whose restoring force law goes as $F= -kx^3$, where $k$ is the spring constant of appropriate dimension. The piston separates the vertical chamber into two parts, where the bottom part is filled with 'n' moles of an ideal gas. An external work is done on the gas isothermally (at a constant temperature $T$) with the help of a heating filament (with negligible volume) mounted in lower part of the chamber, so that the piston goes up from a height $L_0$ to $L_1$, the total energy delivered by the filament is : (Assume spring to be in its natural length before heating)