A porter lifts a 10 kg luggage from the ground and places it on his head, 2.5 m above the ground. Calculate the work done by him on the luggage. (Take g = 10 ms⁻².)
250 J
The work done (W) is calculated using the formula:
\(W = Fd\cos\theta\)
where:
In this case, the force is the weight of the luggage, which is given by:
\(F = mg\)
where:
Therefore,
\(F = 10 \text{ kg} \times 10 \text{ ms}^{-2} = 100 \text{ N}\)
The displacement \(d\) is 2.5 m (the height the luggage is lifted).
The angle \(\theta\) between the force (acting vertically upwards) and displacement (also vertically upwards) is 0°. Therefore, \(\cos\theta = \cos(0°) = 1\).
Substituting these values into the work done formula:
\(W = 100 \text{ N} \times 2.5 \text{ m} \times 1 = 250 \text{ J}\)
Therefore, the work done by the porter on the luggage is 250 J.
When a bullet is fired from a gun, its potential energy is converted into:
9800 Joules of energy was spent to raise a mass of 80 kg. The mass was raised to a height of______
The energy possessed by a body due to its change in position or shape is called:
What does the kinetic energy of an object increase with?
The kinetic energy of a ball weighing 0.5 kg moving with a velocity of 4 m/s will be:
A boy weighing 50 kg runs up a staircase of 40 steps, each of 16 height cm, in 10 s. Calculate his power. (Take g = 10 m/s 2)
The capacity to do work is called:
One horse power is equals to ________.
Mechanical energy is the combination of kinetic energy and______.
A ball of 0.1 kg is dropped from rest. When it falls through a distance of 2 m, the work done by the force of gravity is (g = 9.8 m/s 2):
Which of the following is NOT correct regarding friction?
If a pump can raise 200 liters of water through a height of 300 meters in one minute, how much work can it do in one hour?
Which of the following is an example of kinetic energy?
How much kinetic energy does a 160 g cricket ball have when it is thrown at a speed of 22 m/s?
The movement of birds is an example of _______.