A device uses 1 kilowatt (kW) of power for 1 hour. How much energy does it consume?
1 kilowatt hour (kWh)
Energy consumed equals power multiplied by time: E = P x t.
Here P = 1 kW and t = 1 hour, so E = 1 kW x 1 h = 1 kilowatt hour (kWh), the commercial unit of electrical energy.
1 watt hour is 1000 times smaller, 1 joule is far too small (1 kWh = 3.6 x 106 J), and kilowatt is a unit of power, not energy.
Hence, the answer is 1 kilowatt hour (kWh).
Student A takes 20 seconds, while student B takes 40 seconds to complete the same amount of work. Which of the following statements is correct in connection to A and B?
A factory manager is comparing two machines that perform the same task. Machine A takes more time to complete the task than Machine B. Based on the definition of power, which factor should the manager consider to determine which machine is more powerful?
If a girl of weight 40 N climbs a rope with a power of 160 W for 20 seconds, up to what height can she reach?
Rate of doing work is called ________.
What is the SI unit of Power?
Express the power dissipated in a 100 Ω resistor in dB relative to 1 mW, when the voltage across the resistor is 1.0 Vrms
An elevator weighing 500 kg is to be lifted up at a constant velocity of 0.25 m/s. What would be the minimum horsepower of the motor to be used? G = 9.8 m/s2 and there is no frictional loss.
A man of mass 80 kg climbs up 4 m high stairs in 10 sec. Find the power spent by the man. (Take g = 10 m/sec2)
How many units of electric power will be consumed by 4 motors of 0.5 HP each in 8 hours?
The power of a water pump is 2 kW. The amount of water (in litres) it can raise in one minute to a height of 10 m will be :
(g = 10 m/s 2 )