A body of mass 4 kilogram moving at 8 meter/second is brought to rest uniformly in 2 seconds. What is the magnitude of the retarding force applied?
16 N
The initial velocity is \(u = 8 \ m/s\), the final velocity is \(v = 0\), and the time taken is \(t = 2 \ s\).
Using \(a = \frac{v-u}{t}\), the retardation is \(a = \frac{0-8}{2} = -4 \ m/s^2\), so the magnitude of deceleration is \(4 \ m/s^2\).
By Newton's second law, \(F = m \times a = 4 \times 4 = 16 \ N\).
Hence, the magnitude of the retarding force applied is 16 N.
The physical quantity used to describe the rate of change of displacement with time has which of the following dimensional formulae?
Which of the following is a vector quantity that acts in the same direction as the net force applied on a body?
An object is covering distance in direct proportion to the square of time elapsed. What conclusion can be drawn about the motion of the object?
If the distance time graph of the motion of an object is a straight line but not parallel to the time axis, then it may be concluded that the object is moving with a:
Which of the following changes when a body performs uniform circular motion?
Vehicles have treaded tires so that it_______.
If the initial velocity of an object thrown upwards is 14 m/s, then the time taken for the object to reach its highest point will be_______. (a = 9.8 m/s2)