A bank offers 6.8% compound interest per annum calculated on a half-yearly basis. A customer deposits ₹3,485 each on 1 January and 1 July of a year. At the end of the year, the amount he would have gained by way of interest is: (round off to two decimal places)
₹359.50
Interest is compounded half-yearly, so the rate per half-year is 6.8 ÷ 2 = 3.4%, i.e. a growth factor of 1.034.
The deposit of ₹3,485 made on 1 January stays for two half-years: 3,485 × (1.034)2 = 3,485 × 1.069156 = ₹3,726.01.
The deposit of ₹3,485 made on 1 July stays for one half-year: 3,485 × 1.034 = ₹3,603.49.
Total amount at the end of the year = 3,726.01 + 3,603.49 = ₹7,329.50, while the total deposited is 3,485 × 2 = ₹6,970.
Interest gained = 7,329.50 − 6,970 = ₹359.50.
Hence, the answer is ₹359.50.
The amount on a sum of ₹7,500 at 6% per annum compound interest, compounded annually, in 2 years will be:
The amount on a sum of ₹1,500 at 10% per annum compound interest, compounded annually, in 2 years will be:
Find the simple interest (in ₹) on ₹4,000 at 6% per annum rate of interest for the period from 20 February 2024 to 21 April 2024.
What will be the amount after 1 year, if ₹1800 is invested at 20% compound interest per annum, compounded half-yearly?
Mahesh deposits a certain sum at an annual interest rate of 20%, with the interest compounded annually. At the end of 2 years, Mahesh receives a total of ₹26,316 as the amount. What was the sum deposited by Mahesh?
What will be the compound interest on a sum of ₹10,176 after 3 years at the rate of 25% per annum, interest being compounded annually?
Yuvraj deposited a certain sum of money at 20% rate of interest per annum, compounded annually. At the end of 2 years, Yuvraj received a total amount of ₹34,668. What was the sum of money deposited by Yuvraj?
A sum of ₹60,000 amounts to ₹71,460.96 after 3 years when interest is compounded yearly. Find the annual rate of interest.
Arun has a sum of ₹1,681 with him. He divides this amount between his two sons, Mahesh and Vijay. Mahesh invests his share at 5% per annum, compounded annually, for 17 years, while Vijay invests his share at the same rate for 18 years. After the respective periods, both receive equal amounts. Find the amount (in ₹) given to Mahesh.
A car costing ₹2,20,000 depreciates at 5% per annum compounded annually. What is its value (in ₹) after 2 years?
A person borrowed Rs. 10000 on compound interest at the rate of 40 percent per annum. If the interest is compounded half yearly, then what will be the amount to be paid after 1.5 years?
The difference between the compound interest (compounding annually) and the simple interest on a sum of money at the rate of 40 per cent per annum for 2 years is Rs. 2400. What is the amount?
In how many years will a sum of Rs.1875 amount to Rs.2187 at 8 percent p.a. compound interest?
A sum of money has increased by 45% in 9 years at simple interest. What will be the compound interest of Rs. 12,000 after 3 years at the same rate?
At a certain rate of compound interest a certain sum amounts to Rs. 64800 in 4 years and Rs. 93312 in 6 years. What is the compound interest earned in fifth year?