A 3 kg object moving at 8 m/s comes to rest after covering 12 m on a rough surface. What is the magnitude of the average frictional force acting on it ?
8 N
Using the work-energy theorem, the work done by friction equals the loss in kinetic energy of the object.
Initial kinetic energy: \(KE = \dfrac{1}{2}mv^2 = \dfrac{1}{2} \times 3 \times 8^2 = \dfrac{1}{2} \times 3 \times 64 = 96\, J\). Final kinetic energy is zero since the object comes to rest.
So the frictional force does work: \(F \times d = 96\), giving \(F \times 12 = 96\), so \(F = \dfrac{96}{12} = 8\, N\).
Therefore, the magnitude of the average frictional force is 8 N.
In the absence of non-conservative forces, the total mechanical energy of an isolated system is:
Which of the following is NOT correct regarding friction?
If a pump can raise 200 liters of water through a height of 300 meters in one minute, how much work can it do in one hour?
Which of the following is an example of kinetic energy?
How much kinetic energy does a 160 g cricket ball have when it is thrown at a speed of 22 m/s?
The movement of birds is an example of _______.