Train 1 travelling at a speed of 80 km/hr leaves station A at 6:00 a.m., and train 2 travelling at 105 km/hr starts from station A at 8:30 a.m. in the same direction on a parallel track. At what distance (in km) from station A will train 2 meet train 1?
840
Train 1 leaves at 6:00 a.m., and Train 2 leaves at 8:30 a.m. So, Train 1 has a 2.5-hour head start. In that time, Train 1 travels: 80 km/hr × 2.5 hrs = 200 km. The relative speed of Train 2 to Train 1 is (105 - 80) = 25 km/hr. Now, Train 2 needs to cover the 200 km gap at a speed of 25 km/hr. Time taken = 200 km ÷ 25 km/hr = 8 hours. Thus, the distance at which they meet is: Train 2's speed × time = 105 km/hr × 8 hrs = 840 km.
A train travelling at a speed of 72 km/hr crosses a post in 20 seconds. If it crosses another train travelling at a speed of 54 km/hr in the same direction in 1 minute 45 seconds, then the difference in length between the two trains is
Rajiv's boat can travel along the current at the 8 km/hour and against the current at the rate 6 km/hour. Find the time taken by the boat to sail 28 km in still water.
Rohit and Dinesh are 64 km apart. Rohit can walk at a speed of 15 km/hr and Dinesh at the speed of 17 km/hr. In how many hours will they meet if they are travelling towards each other?
Two trains running in opposite directions cross a man standing on the platform in 25 seconds and 32 seconds respectively and they cross each other in 30 seconds. The ratio of their speed is:
A worker covers a distance of 81 km in 11 hours. He travels partly on foot at 4.5 km/h and partly on bicycle at 15 km/h. What is the distance covered on the cycle?