The marked price of a jacket is ₹3,000. A shop offers a 10% discount, but during a sale, they offer an additional 5% discount on the already discounted price. What is the final price of the jacket after both discounts?
₹2,565
First, apply a 10% discount: ₹3,000 × 10% = ₹300. The price after the first discount is ₹3,000 - ₹300 = ₹2,700. Then, apply a 5% discount on ₹2,700: ₹2,700 × 5% = ₹135. The final price is ₹2,700 - ₹135 = ₹2,565.
If a trader marks the price of an article 50 percent more than the cost price and allows a discount of 30 percent, then what is his profit percentage?
What will be the selling price of an article if two successive discounts of 15% and 12% are offered on its marked price of Rs. 25,500?
Printed price of a mobile is Rs. 6,400. It is sold in Rs. 2,560 with two consecutive discount. If first discount is 20%, then what is the second discount?
A trader decided to mark his goods 15 percent above the cost price and then offered 40 percent discount. What will be the percentage of profit or loss?
On the sale of 20 percent discount, the value of an item is Rs. 760. What was the real value of the item?