All Exams Test series for 1 year @ ₹349 only
Question

Pari marked a toy at 65% above the cost price of ₹6,580. If she offers a discount of 25% on the marked price and customer pays ₹P for the toy, the value of P is:

The correct answer is

₹8,142.75

Marked price = ₹6,580 + 65% of ₹6,580 = ₹10,867
Discounted price = ₹10,867 × 75% = ₹8,142.75

Was this answer helpful?

Important Questions from Discount and MP

  1. If a trader marks the price of an article 50 percent more than the cost price and allows a discount of 30 percent, then what is his profit percentage?

  2. What will be the selling price of an article if two successive discounts of 15% and 12% are offered on its marked price of Rs. 25,500?

  3. Printed price of a mobile is Rs. 6,400. It is sold in Rs. 2,560 with two consecutive discount. If first discount is 20%, then what is the second discount?

  4. A trader decided to mark his goods 15 percent above the cost price and then offered 40 percent discount. What will be the percentage of profit or loss?

  5. On the sale of 20 percent discount, the value of an item is Rs. 760. What was the real value of the item?

Need Expert Advice?

Start Your Preparation with Prepp Mobile App

Download the app from Google Play & App Store
Download the app from Google Play & App Store
Prepp Mobile App