All Exams Test series for 1 year @ ₹349 only
Question

How many seconds will a boy take to run one complete round around a square field of side 78 metres, if he runs at a speed of 13 km/h?

The correct answer is

86.4

To find the time taken, first calculate the perimeter of the square: - Perimeter = 4 × 78 = 312 metres. - Convert the speed into metres per second: 13 km/h = 13 × 1000 / 3600 = 13/3 m/s. - Time = Distance / Speed = 312 / (13/3) = 312 × 3 / 13 = 86.4 seconds.

Was this answer helpful?

Important Questions from Speed Time and Distance

  1. A train travelling at a speed of 72 km/hr crosses a post in 20 seconds. If it crosses another train travelling at a speed of 54 km/hr in the same direction in 1 minute 45 seconds, then the difference in length between the two trains is

  2. Rajiv's boat can travel along the current at the 8 km/hour and against the current at the rate 6 km/hour. Find the time taken by the boat to sail 28 km in still water.

  3. Rohit and Dinesh are 64 km apart. Rohit can walk at a speed of 15 km/hr and Dinesh at the speed of 17 km/hr. In how many hours will they meet if they are travelling towards each other?

  4. Two trains running in opposite directions cross a man standing on the platform in 25 seconds and 32 seconds respectively and they cross each other in 30 seconds. The ratio of their speed is:

  5. A worker covers a distance of 81 km in 11 hours. He travels partly on foot at 4.5 km/h and partly on bicycle at 15 km/h. What is the distance covered on the cycle?

Need Expert Advice?

Start Your Preparation with Prepp Mobile App

Download the app from Google Play & App Store
Download the app from Google Play & App Store
Prepp Mobile App