All Exams Test series for 1 year @ ₹349 only
Question

Determine the value of resistance (in Ohms) of a resistor at 40 degree Celsius, when the resistance has a resistance of 10 Ohms at 0 degree Celsius and the temperature coefficient at 0 degree Celsius is 0.04.

The correct answer is
26

To determine the resistance of a resistor at a higher temperature, we use the formula for the temperature dependence of resistors:

\(R_t = R_0 (1 + \alpha \Delta t)\)

where:

  • \(R_t\) is the resistance at temperature \(t\) degrees Celsius,
  • \(R_0\) is the resistance at a reference temperature (usually 0 degrees Celsius),
  • \(\alpha\) is the temperature coefficient of resistance,
  • \(\Delta t\) is the change in temperature.

Given:

  • \(R_0 = 10 \text{ Ohms at } 0^\circ \text{C}\)
  • \(\alpha = 0.04 \text{ per degree Celsius}\)
  • Desired temperature \(t = 40^\circ \text{C}\)

Therefore, the change in temperature \(\Delta t\) is:

\(\Delta t = 40 - 0 = 40^\circ \text{C}\)

Now, substituting in the formula:

\(R_{40} = 10 (1 + 0.04 \times 40)\)

\(R_{40} = 10 (1 + 1.6)\)

\(R_{40} = 10 \times 2.6\)

\(R_{40} = 26 \text{ Ohms}\)

Hence, the resistance of the resistor at 40 degrees Celsius is 26 Ohms.

Therefore, the correct option is 26.

Was this answer helpful?

Important Questions from Properties of Materials

  1. Which of the following statement is incorrect about thermoplastic polymer?

  2. The point at which a magnetic material loses its ferromagnetic properties is called:
  3. Soft magnetic materials like iron and its alloys are used in the manufacture of:

  4. The main constituent of ferrous metals is:

  5. Which of the following is not a non-ferrous alloy?

Need Expert Advice?

Start Your Preparation with Prepp Mobile App

Download the app from Google Play & App Store
Download the app from Google Play & App Store
Prepp Mobile App