All Exams Test series for 1 year @ ₹349 only
Question

Aryan has to reach Ahmedabad which is 889 km away in 17 hours. His starting speed for 5 hours was 29 km/hr. For the next 96 km his speed was 24 km/hr. By what speed he must travel now so as to reach Ahmedabad in decided time of 17 hours?

The correct answer is

81 km/hr

Total distance = 889 km. Total time = 17 hours. Distance covered in 5 hours = 5 × 29 = 145 km. Time taken to cover 96 km at 24 km/hr = 96 / 24 = 4 hours. Remaining time = 17 - 5 - 4 = 8 hours. Remaining distance = 889 - 145 - 96 = 648 km. Speed required = 648 / 8 = 81 km/hr.

Was this answer helpful?

Important Questions from Speed Time and Distance

  1. A train travelling at a speed of 72 km/hr crosses a post in 20 seconds. If it crosses another train travelling at a speed of 54 km/hr in the same direction in 1 minute 45 seconds, then the difference in length between the two trains is

  2. Rajiv's boat can travel along the current at the 8 km/hour and against the current at the rate 6 km/hour. Find the time taken by the boat to sail 28 km in still water.

  3. Rohit and Dinesh are 64 km apart. Rohit can walk at a speed of 15 km/hr and Dinesh at the speed of 17 km/hr. In how many hours will they meet if they are travelling towards each other?

  4. Two trains running in opposite directions cross a man standing on the platform in 25 seconds and 32 seconds respectively and they cross each other in 30 seconds. The ratio of their speed is:

  5. A worker covers a distance of 81 km in 11 hours. He travels partly on foot at 4.5 km/h and partly on bicycle at 15 km/h. What is the distance covered on the cycle?

Need Expert Advice?

Start Your Preparation with Prepp Mobile App

Download the app from Google Play & App Store
Download the app from Google Play & App Store
Prepp Mobile App