Advait has to reach Kanpur which is 947 km away in 19 hours. His starting speed for 6 hours was 38 km/hr. For the next 70 km his speed was 35 km/hr. By what speed he must travel now so as to reach Kanpur in the decided time of 19 hours?
59 km/hr
Distance travelled in the first 6 hours = 38 km/hr × 6 hours = 228 km
Distance travelled in the next 70 km = 70 km
Remaining distance to cover = 947 km - 228 km - 70 km = 649 km
Remaining time = 19 hours - 6 hours (first part) - time taken for next 70 km = 19 hours - 6 hours - (70 km ÷ 35 km/hr) = 19 - 6 - 2 = 11 hours
Required speed = Distance ÷ Time = 649 km ÷ 11 hours = 59 km/hr
A train travelling at a speed of 72 km/hr crosses a post in 20 seconds. If it crosses another train travelling at a speed of 54 km/hr in the same direction in 1 minute 45 seconds, then the difference in length between the two trains is
Rajiv's boat can travel along the current at the 8 km/hour and against the current at the rate 6 km/hour. Find the time taken by the boat to sail 28 km in still water.
Rohit and Dinesh are 64 km apart. Rohit can walk at a speed of 15 km/hr and Dinesh at the speed of 17 km/hr. In how many hours will they meet if they are travelling towards each other?
Two trains running in opposite directions cross a man standing on the platform in 25 seconds and 32 seconds respectively and they cross each other in 30 seconds. The ratio of their speed is:
A worker covers a distance of 81 km in 11 hours. He travels partly on foot at 4.5 km/h and partly on bicycle at 15 km/h. What is the distance covered on the cycle?